Results

Aussies 2014

 

Aussies 2015 Youth Results

 

9th

 

Finnian Kelleher, U15 Beach Flags

 


 

Aussies 2015 Masters Water Results

 


 

Gold 
Ed Kwaten/Danny White, 65-69 Male Board Rescue

 

Maree White, 50-54 Female Single Ski

 

Silver

 

Robyn Henderson, 50-54 Female Single Ski

 

Bronze

 

Damian Daley 35-39 Male Single Ski

 

4th

 

Grant Henderson/David Slennett, 50-54 Male Double Ski

 

Clare-Nazer/Henderson/Slennett, 150 Yrs Male Single Ski Relay

 

5th

 

Danny White, 65-69 Ironman

 

Danny white, 65-69 Male Surf Race

 

6th

 

Kwanten/Lai/Poole, 170 Yrs Surf Board Relay

 

Maree Whit/Henderson, 45Yrs over Female Double Ski

 


 

Aussies 2015 Masters Beach Results

 

 

 

11 x Gold:
Robyn Henderson, 45-49, Sprint
Robyn Henderson, 45-49, Flags
Michael Gedz, 45-49, Sprint
Michael Gedz, 45-49, Flags

Steve Nelson, 50-54,Sprint
Helen Porter, 60-64, Sprint
David Shearsby, 55-59, Sprint
Kylie Stewart, 40-44, Flags
Men's 140 years Relay -  Dave Callan, Jon Harwood, Steve Hoy, Shaun Sursok,
Men's 200 years relay- Steve Nelson, Michael Gedz, Brian Dolly, David Shearsby.
Women's 200 years relay- Merrilee Linegar, Sukie Hammond, Robyn Henderson, Sue McGinley


6 x Silver
Sukie Hammond, 55-59, Sprint

Sukie Hammond, 55-59, Flags
Bob Wilson, 65-69, Sprint
Brian Dolly, 45-49, Sprint
Merrilee Linegar, 55-59, Sprint
Helen Porter, 60-64, 1km run

2 x Bronze
Helen Porter, 60-64,  Flags

Dave Callan, 30-34, Sprint

5 x 4th Place:
Simon Dorahy, 50 -54, Flags,
Shaun Sursok, 35-39, Sprint
John Harwood 30-34, Sprint
John Harwood 30-34, Flags
Women's 200 years relay- Sue Brown, Tina Martin, Mel Way, Helen Porter.

4 x 5th Place:
Kelly McFadden-40-44, Sprint
Kelly McFadden-40-44, Flags
Merrilee Linegar, 50-54, 2km run
Dave Callan, 30-34, Flags

3 x 6th Place:
Annabel Nelson, 40-44, Sprint
Steve Hoy, 50-54, Sprint
Women's 140 years relay- Annabel Nelson, Kelly McFadden, Kylie Stewart, Alison Mayer.

 

 

 

Aussies 2015 Opens Results

 


Gold

 

Callum Lowe-Griffiths, U17 Male Champion Lifesaver

 

Isaac Smith, U17 Male Rescue Tube Race

 

Gilbert Olzomer, Open Male 2km BeachRun

 


 

Bronze

 

(Lowe-Griffiths/Aitken/Ferreira/Smith) U17 Male Surf Race

 

Callum Lowe-Griffiths, U17 Male Surf Race

 


 

4th

 

Brazzers (Cornwell/Gillespie/Molloy/Slattery/Welsh) Open Male Surf Boat

 


 

5th

 

Queenscliff Open March Past Team

 

(Beaumont/Crummy/Foster/Harrison/Job/Johnson/Miles/Molloy/O'Keeffe/Piper/Prescott/Saunders/Spradborw/Susans/White/Whiteman)

 


 

6th

 

Isaac Smith, U17 male Surf Race

 

Ellyanne Slennett, U17 Female 2km Beach Run

 

Chris Allum, Restricted Surf Race

 


State Championships Results 2015 - Umina Beach

 

2015 Masters State Championships - Umina Beach

Robyn Henderson

Gold

200 Years Female Beach Relay

 

50-54 Female Board Rescue

 

Beach Sprint

 

50-54 Female Single Ski

 

Beach Flags

Silver

130 Years Female Surf Team

 

130 Years Female Taplin Relay

 

45 Year and over double Ski

Bronze

50-54 Female Board Race

   

Molly Schafer

Gold

45-49 Female Rescue Tube Race

 

45-49 Female Surf Race

Silver

130 Years Female Surf Team

 

130 Years Female Taplin Relay

   

Maree White

Gold

50-54 Female Board Rescue

Silver

50-54 Female Single Ski

 

130 Years Female Surf Team

 

130 Years Female Taplin Relay

 

45 Year and over double Ski

   

Kelly McFadden

Gold

140 Years Female Beach Relay

Bronze

40-44 Female Beach Sprint

5th

40-44 Female Beach Flags

   

Bronze

40-44 Female Beach Sprint

5th

40-44 Female Beach Flags

   

Annabel Nelson

Gold

140 Years Female Beach Relay

4th

40-44 Female Beach Sprint

   

Kylie Stewart

Gold

140 Years Female Beach Relay

 

40-44 Female Beach Flags

   

Michelle Sursok

Gold

140 Years Female Beach Relay

Silver

30-34 Female Beach Flags

4th

30-34 Female Beach Sprint

   

David Callan

 

Gold

140 Years Male Beach Relay

4th

30-34 Male Beach Sprints

   

Jon Harwood

Gold

140 Years Male Beach Relay

Bonze

30-34 Male Beach Flags

   

Stephen Hoy

Gold

140 Years Male Beach Relay

5th

50-54 Male Beach Sprint

   

Shaun Sursok

Gold

140 Years Male Beach Relay

 

35-39 Male Beach Sprint

4th

35-39 Male Beach Flags

   

Darrin Jones

 

Gold

45-49 Male Rescue Tube Race

Silver

45-49 Male Surf Race

4th

150 years Male Taplin Relay

6th

170 Years Mixed Surf Team

   

Ian Poole

 

Gold

170 Years Mixed Board Relay

4th

150 years Male Taplin Relay

6th

50-54 Male Board Rescue

   

Dave Slennett

Gold

150 Years Male Singe Ski Relay

 

50-54 Mixed Double Ski

4th

150 years Male Taplin Relay

5th

50-54 Male Single Ski

   

Mark Clare-Nazer

Gold

150 Years Male Singe Ski Relay

   

Grant Henderson

Gold

150 Years Male Singe Ski Relay

 

50-54 Mixed Double Ski

   

James Castle

4th

170 Years Male Beach Relay

   

Ross Collins

 

4th

170 Years Male Beach Relay

   
   

Simon Dorahy

4th

170 Years Male Beach Relay

   

Greg Gardner

4th

170 Years Male Beach Relay

   

Neil Schafer

 

Silver

60-64 Male Rescue tube Race

Bronze

60-64 Male Board Rescue

6th

60-64 Male Board Race

6th

170 Years Mixed Surf Team

   

Danny White

Gold

65-69 Male Board Rescue

Bronze

65-69 Male Surf Race

6th

170 Years Mixed Surf Team

6th

170 Years Mixed Taplin Relay

   

Phil Bird

 

Gold

170 Years Mixed Board Relay

6th

170 Years Mixed Taplin Relay

6th

50-54 Male Board Rescue

   

Jeremy Lai

 

6th

170 Years Mixed Taplin Relay

   

Ed Kwanten

 

Gold

170 Years Mixed Board Relay

Gold

65-69 Male Board Rescue

   

Damien Daley

Gold

200 Years Male Beach Relay

   

Brian Dolly

 

Gold

200 Years Male Beach Relay

Gold

45-49 Male Beach Sprint

Silver

45-49 Male Beach Sprint

   

Michael Gedz

Gold

200 Years Male Beach Relay

Gold

45-49 Male Beach Sprint

Gold

45-49 Male Beach Sprint

Gold

45-49 Male Beach Flags

   

Stephen Nelson

Gold

200 Years Male Beach Relay

Silver

50-54 Male Beach Sprint

   

Linda Burrell

Gold

200 Years Female Beach Relay

5th

50-54 Female Beach Sprint

   

Sukie Hammond

Gold

200 Years Female Beach Relay

Gold

55-59 Female Beach Sprint

Gold

55-59 Female Beach Flags

   

Merrilee Linegar

Gold

200 Years Female Beach Relay

Silver

50-54 Female Beach Sprint

   

Sue McGinley

Gold

200 Years Female Beach Relay

   

Suzanne Brown

Silver

200 Years Female Beach Relay

6th

45-49 Female 2KM Beach Run

6th

45-49 Female Beach Flags

   

Tina Martin

 

Silver

200 Years Female Beach Relay

   

Helen Porter

Gold

60-64 Female Beach Sprint

Silver

200 Years Female Beach Relay

Silver

60-64 Female Beach Flags

Bronze

60-64 Female 1KM Beach Run

   

Melissa Way

Silver

200 Years Female Beach Relay

   

David Shearsby

4th

55-59 Male Beach Sprint

   

Kevin Harris

Bronze

60-64 Male Board Rescue

 

2015 NSW Age Championships - Umina Beach

 

All Age beach Relay

2nd (Cummins/Gerritsen/Leiper/Nelson/O`Brien/Richards/Simons)

 

U9 Beach Flags

5th Artie Leiper

 

U10 Female Beach Flags

3rd piper Simons

 

U13 Male Surf Race

2nd Logan Kaye

 

U13 Male Surf Team

(Aitken/Gerritsen/Kaye/Lowe-Griffths)

 

U13 Male Iron Man

2nd Logan Kaye

4th Jonah Gerritsen

 

U13 Male Board Race

2nd Jonah Gerritsen

 

 

U13 Male Board Relay

4th (Gerritsen/Hislop/Kaye)

 


U13 Mixed Cameron Relay

2nd (Gerritsen/Hislop/Kaye/Lowe-Griffiths)

 

28 February - 1 March 2015

 

CONGRATULATIONS TO OUR NSW STATE CHAMPION LIFE SAVERS:

 

U17’S  SILVER  CALLUM LOWE- GRIFFITHS

 

U17’S BRONZE JONATHAN CURULLI

 

OPENS 4th NICK WARBY

 

Congratulations to Queensy's first 2015 State Medallists - Callum & Jonathan

 

Last Saturday three Queenscliff Surf Lifesavers travelled to Ocean Beach to compete against some of the best in the business, in Champion Lifesaver. 

 

Congratulations to Callum Lowe Griffiths who came second in NSW winning a Silver Medal on 96.5 points and Jonathan Curulli who came third in the State winning Bronze on 95 points. Nick Warby came fourth on 91.75 points. Barry Antella and Kay Lyall both travelled up as Officials for Queenscliff. 

 

The highlight of the day was Jonathan and Callum both performing a 'perfect resuscitation' respectively scoring 40 and 39.5 points out of 40. Well done! 

 

Open Mixed March Past

5th Queenscliff (Armour/Beaumont/Crummy/Foster/Harrison/Job/Laurence/Miles/Molloy/Prescott/Saunders/Spradbrow)

   

Chris Allum

 

Gold

Open Male Surf Race

 

Open male Rescue Tube Rescue

 

Over 24 Restricted Surf Race

6th

Open Male Double Ski

   

Hayden Allum

Gold

Open male Rescue Tube Rescue

5th

Over 24 restricted Surf Race

   

Ben Neighbour

Gold

Open male Rescue Tube Rescue

   

Andrew Selosse

Gold

Open male Rescue Tube Rescue

   

Gil Olzomer

 

Bronze

Open Male 2KM Beach Run

   

Damien Daley

6th

Open Male Double Ski

   

Lara Jones

 

Bronze

U17 Female Surf Team

4th

Open Mixed Ocean Swim

   

Hannah Boldwin

Bronze

U17 Female Surf Team

   

Jacqueline Schafer

Silver

U17 Female Surf Belt Race

Bronze

U17 Female Surf Team

Bronze

U17 Female Rescue Tube Race

   

Ellyanne Slennett

Gold

U17 2KM Beach Run

Bronze

U17 Female Surf Team

   

Callum Lowe-Griffiths

Gold

U17 Male Surf Team

Silver

U17 Male Surf Race

Bronze

U17 Male Board Relay

6th

U17 Male Rescue Tube

6th

U17 Male Ironman

   

Joel Aitken

 

Gold

U17 Male Surf Team

Bronze

U17 Male Board Relay

   

Hugo Gerritsen

Gold

U17 Male Surf Team

   

Isaac Smith

 

Gold

U17 Male Surf Team

Silver

U17 Male Surf Belt Race

Bronze

U17 Male Rescue Tube Race

Bronze

U17 Male Board Relay

Robyn Henderson

 

Gold

200 Years Female Beach Relay

 

 

50-54 Female Board Rescue

 

 

Beach Sprint

 

 

50-54 Female Single Ski

 

 

Beach Flags

 

Silver

130 Years Female Surf Team

 

 

130 Years Female Taplin Relay

 

 

45 Year and over double Ski

 

Bronze

50-54 Female Board Race

 

   

 

Molly Schafer

 

Gold

45-49 Female Rescue Tube Race

 

 

45-49 Female Surf Race

 

Silver

130 Years Female Surf Team

 

 

130 Years Female Taplin Relay

 

   

 

Maree White

 

Gold

50-54 Female Board Rescue

 

Silver

50-54 Female Single Ski

 

 

130 Years Female Surf Team

 

 

130 Years Female Taplin Relay

 

 

45 Year and over double Ski

 

   

 

Kelly McFadden

 

Gold

140 Years Female Beach Relay

 

Bronze

40-44 Female Beach Sprint

 

5th

40-44 Female Beach Flags

 

   

 

Bronze

40-44 Female Beach Sprint

 

5th

40-44 Female Beach Flags

 

   

 

Annabel Nelson

 

Gold

140 Years Female Beach Relay

 

4th

40-44 Female Beach Sprint

 

   

 

Kylie Stewart

 

Gold

140 Years Female Beach Relay

 

 

40-44 Female Beach Flags

 

   

 

Michelle Sursok

 

Gold

140 Years Female Beach Relay

 

Silver

30-34 Female Beach Flags

 

4th

30-34 Female Beach Sprint

 

   

 

David Callan

 

 

Gold

140 Years Male Beach Relay

 

4th

30-34 Male Beach Sprints

 

   

 

Jon Harwood

 

Gold

140 Years Male Beach Relay

 

Bonze

30-34 Male Beach Flags

 

   

 

Stephen Hoy

 

Gold

140 Years Male Beach Relay

 

5th

50-54 Male Beach Sprint

 

   

 

Shaun Sursok

 

Gold

140 Years Male Beach Relay

 

 

35-39 Male Beach Sprint

 

4th

35-39 Male Beach Flags

 

   

 

Darrin Jones

 

 

Gold

45-49 Male Rescue Tube Race

 

Silver

45-49 Male Surf Race

 

4th

150 years Male Taplin Relay

 

6th

170 Years Mixed Surf Team

 

   

 

Ian Poole

 

 

Gold

170 Years Mixed Board Relay

 

4th

150 years Male Taplin Relay

 

6th

50-54 Male Board Rescue